Mariánský chrám Křtiny - Perla Moravy

Křtiny jsou jedním z našich nejstarších poutních míst. Podle staré pověsti ve zdejším údolí křtili Cyril a Metoděj. Do nádherného Křtinského údolí se už na počátku 13. století vypravili premonstráti z opatství v Zábrdovicích u Brna, kteří tu vybudovali malý klášter. Současný chrám, ke kterému každý rok míří tisíce poutníků, pochází z 18. století. Je to rozlehlá stavba, která byla vybudována podle projektu stavitele Giovanniho Santiniho.

Zámek Rájec nad Svitavou

První podrobnější historické záznamy o Rájci pocházejí ze 14. století. Roku 1570 byl na místě tvrze vystavěn renesanční zámek Rájec nad Svitavou. Zámek, vybudovaný ve stylu Ludvíka XVI., zaujme především luxusně zařízenými interiéry rodu Salmů. Milovníky umění pak nepochybně osloví sbírka orientálního porcelánu a zámecká obrazárna.

Josefov - Františčina huť

Huť patřila k prvním vysokým pecím umožňujících nepřetržitou tavbu surového železa. Koncem 18. století byla pec přestavěna a celý provoz uveden na vyšší technickou úroveň. Dnes je nejstarší dochovanou hutí ve střední Evropě a je památkovou rezervací.

Býčí skála

Býčí skála je jedním z největších zimovišť netopýrů a druhou největší jeskyní v České republice. Pro veřejnost je otevřena pouze několikrát ročně v květnu. Jméno Býčí Skála, které souvisí patrně s kultem býka si jeskyně vysloužila dávno předtím, než zde byla v roce 1869 nalezena soška bronzového býčka. V letech 1871-1873 tady odkryl dr. Jindřich Wankel tzv. Halštatský pohřeb spojený s lidskými oběťmi.

Blansko - Brána Moravského krasu

Blansko leží v údolí řeky Svitavy, 19 km severně od Brna. Blansko vzniklo původně jako osada podél níž procházela významná obchodní stezka z Podunají do Čech. První písemná zmínka o něm je již z roku 1136. Město leží na železniční trati Brno - Česká Třebová a vzhledem k tomu, že je východiskem turistických cest do oblasti Moravského krasu je nazýváno Bránou Moravského krasu.